Skażenie wody rtęcią

Rtęć rozpuszczona w wodzie

Rtęć rozpuszczona w wodzie

Źródłem naturalnym rtęci są minerały pochodzące z wybuchów wulkanów, rtęć naturalnie występuję również w węglu kamiennym i ropie naftowej. Głównym źródłem zanieczyszczenia środowiska i wód powierzchniowych jest przemysł elektrotechniczny oraz chemiczny. W tych gałęziach przemysłu wytwarzane są urządzenia pomiarowe, katalizatory do samochodów, środki farmaceutyczne i pestycydy służące do ochrony roślin przed szkodnikami. Drugim co do skali źródłem zanieczyszczenia rtęcią są procesy spalania olejów silnikowych, węgla, produkcja i obróbka cementu oraz ścieki przemysłowe z, którymi rtęć dostaje się do wód rzecznych.

Warto zaznaczyć, że rtęć występująca w wodzie pitnej jest bardzo nie pożądana ze względu na wysoką toksyczność i długotrwałe odkładanie się w różnych narządach naszego organizmu takich
jak np: wątroba czy nerki. Rtęć jest zaliczana do grupy tzw. pierwiastków śmierci. Rtęć w wyniku kontaktu z wodą zamienia się na skutek procesu biochemicznego w metylortęć. Jest to związek silnie kancerogenny i toksyczny.Rtęć oddziałuje bezpośrednio na komórki a skutki jej szkodliwego działania są nieodwracalne. Rtęć oprócz wątroby i nerek kumuluje się także w mózgu oraz we krwi. Rtęć w największym stopniu uszkadza mózg i układ nerwowy może to prowadzić do drgawek, zaniku mięśni w cięższych przypadkach może to prowadzić do całkowitego paraliżu!

Dobrym sposobem chronienia się przed zatrutą wodą są filtry do wody pitnej z systemem odwróconej osmozy. Takie filtry są w stanie wyeliminować z wody nie tylko rtęć ale i wszystkie szkodliwe metale ciężkie, pestycydy, bakterie, wirusy i grzyby a także zanieczyszczenia mechaniczne. Filtry RO (z ang. reverse osmosis) składają się z pięciu lub sześciu elementów.

Są to:

  • 2 filtry sedymentacyjne (usuwają zanieczyszczenia mechaniczne takie jak: osad, humusy,piasek)
  • filtr węglowy (GAC granulated active carbon) usuwa chlor
  • membrana osmotyczna najbardziej zaawansowany technologicznie element układu. Ma pory wielkości zbliżonej do pojedynczej cząsteczki wody i około 200 razy mniejsze od najmniejszej bakterii.
  • mineralizator. Dodaje do wody niezbędne składniki mineralne.
  • Lampa UV służy do zabijania związków organicznych takich jak: bakterie, wirusy i grzyby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *