Żelazo w wodzie. Jak usunąć?

Ponad 3 miliony osób korzysta na co dzień ze źle oczyszczonej wody z przydomowych ujęć. I nie są to dane z któregoś z krajów trzeciego świata, tylko z Polski.
Głównym problem wody ze studni jest nadmiar jonów żelaza. Woda taka ma nie tylko nieprzyjemny posmak i zapach. Wpływa też negatywnie na instalację sanitarną w domu oraz na sprzęt AGD (pralki, zmywarki, czajniki elektryczne). Woda z dużą obecnością żelaza brudzi muszlę klozetową i umywalkę. Ponadto obecność żelaza w wodzie powoduje plamy na wypranej odzieży.
Co odpowiada za to wszystko? Otóż wspomniane jony żelaza, a konkretnie tlenek żelaza, czyli popularna rdza. Każdy kto próbował usuwać plamy z rdzy wie jak jest to trudne (a najczęściej niemożliwe).
Oczywiście, oprócz wspomnianych niedogodności, nadmiar żelaza nie jest obojętny dla zdrowia. Już w 1988 roku udowodniono, że wraz ze wzrostem poziomu żelaza w organizmie zwiększa się ryzyko występowania nowotworów. Objawem nadmiaru żelaza jest chroniczne zmęczenia. Przy nadmiarze tego pierwiastka w organizmie następuje zachwianie prawidłowego przyswajania minerałów i witamin. Zwiększa się również ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera (nadmiar żelaza zakłóca pracę neurotransmiterów.
Co jednak gdy wodę możemy czerpać tylko z przydomowej studni? Czy jesteśmy skazani na zniszczoną instalację i sprzęt AGD oraz na problemy zdrowotne? Otóż nie, taką wodę można dość łatwo uzdatnić. Służą do tego urządzenia zwane odżelaziaczami. Domowe odżelaziacze to koszt 2,5-4 tys. złotych. Ponieważ montuje się je w instalacji wodnej, najlepiej pomyśleć o ich montażu już na etapie budowy domu. Później oczywiście też można podłączyć odżelaziacz, ale wymaga to pewnej ingerencji w naszą instalację. Ich tych urządzeń jest usuwanie nadmiaru jonów żelaza. Jeśli dodatkowo podłączymy do naszej instalacji filtr, np. stosujący odwróconą osmozę, będziemy mogli cieszyć krystalicznie czystą i zdrową wodą wprost z domowego kranu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *